Pojmy
Stavebné dilatácie, trhliny v poteroch
Dilatácie:
Stavebné konštrukcie sú vystavené rôznym vplyvom a z toho vyplývajúcim rozmerovým zmenám. Medzi najdôležitejšie patria:
- Zmeny statického zaťaženia, sadanie, otrasy
- Zmeny vlhkosti, vysychania a tvrdnutia
- Zmeny teploty
Pre zamedzenie vzniku porúch, resp. minimalizáciu týchto zmien v podklade je potrebné podklad v správnom čase a správnym spôsobom ošetriť pomocou rôznych škár. Delíme ich:
a) Dilatačná škára – je to škára medzi stavebnými prvkami, umožňujúca ich vzájomný posun a rozmerové zmeny. Nie je možné ju pevne uzavrieť. Je riešená v projekte stavby ako konštrukčný prvok a spravidla prechádza celou konštrukciou budovy, najmä pri väčších objektoch. Musí byť priznaná, vyplnená trvalo pružnou hmotou a prekrytá dilatačným prechodovým profilom.
Dilatačná škára prekrytá profilom
Upozornenie: Pri vyplňovaní dilatácií pružnou hmotou treba dať pozor na to, aby nedošlo k jej trojstrannému priľnutiu a následnému porušeniu!
Trojstranné priľnutie tmelu a jeho porušenie (vľavo), neporušená pružná
hmota v dilatácií s podložkou (vpravo)
(zdroj: www.asb.sk)
b) Zmrašťovacia škára – je to narezaná škára do hĺbky cca 1/3 hrúbky podlahového poteru vytvorená za účelom zabránenia vzniku nepravidelných zmrašťovacích trhlín. Zhotovuje ju jej dodávateľ tesne po prevedení samotného poteru, pričom jedno pole má byť štvorcového pôdorysu max. 6 x 6 m, resp. max. 40 m².
c) Okrajová škára – tvorí škáru medzi poterom a priľahlým stavebným prvkom. V praxi býva vyplnená okrajovou pružnou izolačnou páskou, ktorá sa orezáva po aplikovaní nivelačnej stierky. Znižuje napätie medzi konštrukciami a zvyšuje vzduchovú nepriezvučnosť.
d) Pracovná škára – robí sa pri prerušení práce, alebo na konci pracovného dňa. Riešenie v poterovom poli je totožné ako pri zmrašťovacej škáre.
Detail rohového styku
Aplikácia okrajovej pásky
Trhliny a praskliny v poteroch
Trhliny a praskliny v potere ovplyvňujú v značnej miere bezchybnú funkciu podkladu, predovšetkým u plávajúceho poteru. Vznikajú vo forme divokých trhlín v dôsledku normálnych zmrašťovacích procesov v priebehu hydratácie. Tiež môžu vznikať v dôsledku sadania stavebnej konštrukcie, či pôsobením tepla, prievanu, alebo mechanického zaťaženia. Všetky trhliny a praskliny musia byť odborne uzavreté, aby mohol poter znovu plniť funkciu monolitickej dosky, roznášajúcej napätie.
Plávajúci poter poškodený trhlinou